Megjelent a Bartók-összkiadás első kötete

2017. február 11-én az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetében mutatták be Bartók Béla zeneműveinek kritikai összkiadása elsőként megjelent kötetét, valamint a Bartók Béla írásai 4. kötetét. A két új kiadvány az intézeten belül működő Bartók Archívum munkatársai által szerkesztett két sorozatnak egy-egy új darabja.

Bartók Béla életműve kutatók generációira rótt és ró feladatot. Zeneszerzői munkásságát a kottakiadás terén az a modern kritikai összkiadás mutatja be méltó módon, amelynek elindítását 2015 őszén, a zeneszerző halálának 70. évfordulóján jelentették be. Ez a sorozat lehetőséget teremt arra is, hogy az előadóművészek részéről nagy érdeklődéssel várt, mind ez idáig kiadatlan fiatalkori művek, valamint ismeretlen műalakok, nem publikált tételek is hozzáférhetővé váljanak.

A Bartók-művek 48 kötetesre tervezett kritikai kottaösszkiadása keretében elsőként a Gyermekeknek című zongoradarab-sorozat jelent meg, Vikárius László és Lampert Vera közreadásában. A Bartók Béla zeneműveinek kritikai összkiadása 37. kötete szinoptikus formában, egymással szemben fekvő oldalakon közli a zongorára írt népdalfeldolgozás-sorozat két változatát, az 1909 és 1911 között megjelent első kiadás szerinti szöveget és az 1943-as revideált kottaszöveget.

A kiadvány I. függeléke tartalmazza Bartók jegyzeteit az első kiadáshoz, amelyekben a népdalforrások lelőhelyét és szövegét közölte, kiegészítve a népdalok kottás lejegyzéseivel és a népdalszövegek értelem szerinti angol fordításával. A II. függelék további szövegváltozatokat és keletkezéstörténeti műalakokat közöl az egyes darabokhoz.

A kottaközreadást – három nyelven: angolul, magyarul és németül – részletes, keletkezés- és befogadástörténeti tanulmány vezeti be, amelyet az előadóknak szóló eligazítás követ Bartók kottaírásáról és a Gyermekeknek sajátos előadási problémáiról.

A kötetbemutató meghívója